czwartek, 31 stycznia 2013

Wyznania gejszy 2005 - recenzja i analiza

Jedna z najbardziej rozpowszechnionych i zasłużonych adaptacji filmowych książki o tym samym tytule. Produkcja zdobyła 3 Oscary, 2 Złote Globy , 3 BAFTY oraz 1 Grammy oraz 19 innych nominacji. Może niepotrzebnie zaczynam od zasług,ale to naprawdę produkcja o wysokich walorach, która bardzo podwyższyła poprzeczkę swoim następcom ;]

Trochę historii 
Jak wspomniałam film jest adaptacją książki o tym samym tytule, napisaną przez Arthura Goldena. Który jest historykiem sztuki specjalizującym się w sztuce Japonii, którą to studiował na Harvardzie. Przez pewien czas mieszkał i pracował w Tokio, gdzie zawiązał liczne przyjaźnie, które pomogły mu w zebraniu materiałów do tej książki. Która powstała na podstawie kilkunastu rozmów, z jedną z najbardziej rozpoznawalnych gejsz tamtych czasów mineko wasaki, która zastrzegła sobie,że wydanie tej książki musi przypaść na dni kiedy nie będzie jej już na świecie.
Mineko Wasaki

Fabuła
Rok 1929, Japonia. Zubożała mieszkanka wioski rybackiej, dziewięcioletnia Chiyo, zostaje sprzedana do domu gejsz w Gion, dzielnicy Kioto. Naukę przyjmuje poprzez okrutne traktowanie przez właścicieli domu oraz główną gejszę Hatsumomo, w której rodzi się mściwa zazdrość spowodowana oszałamiającą urodą dziewczyny. Chiyo, uratowana przez wroga Hatsumomo, przeradza się w młodą gejszę Sayuri, która ucząc się artystycznych i społecznych umiejętności umożliwia sobie przetrwanie w tym trudnym środowisku. Już jako sławna gejsza Chiyo wchodzi w świat bogactwa, przywilejów i politycznych intryg. Dopiero wybuch wojny na zawsze zmienia Japonię i świat gejsz... 

Muzyka ,kostiumy i zdjęcia
Zdecydowanie do walorów tej produkcji należy niesamowita ścieżka dżwiękowa pod przewodnictwem Johna Willimasa, staranność w dobraniu kimon, całej scenografii oraz przepiekne zdjęcia które stwarzaja kolejną iluzje orientalnego świata kobiet.

Obsada
Jeszcze nigdy nie rozpisywałam się o aktorach pojawiających się na ekranie i nie tworzyłam w tym celu,oddzielnego podtytułu,ale kiedyś trzeba zacząć ;p ?

Sayuri jako maiko (uczennica na gejszę)

mała Sayuri

Dynia, najlepsza przyjaciółka Sayuri

Mameha, nauczycielka Sayuri i jej 'siostra'

Hatsumomo ,największa rywalka Sayuri

Trudna miłość w świecie bez miłości
Film rozpoczyna się od słów :" To historia która nigdy nie powinna być opowiedziana" .Nie bez przyczyny. Świat gejsz, często mylony z prostytucją, pozornie jest szczęśliwy i kolorowy, lecz w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie to świat wzajemnej rywalizacji, chciwości, dwulicowości, wyrzeczeń, poświęceń i nieopisanego bólu niechcianej egzystencji. 

Nikt ,nie przypuszczał,że do tak okrutnego świata kobiet trafi mała dziewczynka wywodząca się z małej wioski rybackiej w Japonii, jej ojciec sprzedał Sayuri i starszą córkę w zamian za pieniądze które mogły ocali ich bardzo chorą matkę. Dziewczęta, zostały porwane za zgodą ojca i nigdy więcej nie wróciły do domu,a ich rodzice w niedługim czasie odeszli. Dziewczęta, nie dość ,ze zdradzone przez własnych rodziców, zostały rozdzielone i żadna nie wiedziała co stało się z drugą. Nie można opisać, tego co czuła sayuri 9 letnie dziecko które dowiedziało się od zupełnie obcych sobie ludzi,ze została sprzedana jak worek ziemniaków, a ci obcy ludzie będą jej 'rodziną'. 

Dla dziewczynek świat gejsz był niebem,mogły by wreszcie odpocząć, nie wstawać o świcie wysypiać się do południa, popijać sake, ubierać się w najładniejsze i najdroższe kimona i być sławną . Tak naprawdę nie wiedziały o nim nic, będąc w jego wnętrzu. A tuż obok nich była zdradziecka żywicielka domu,która przez swój nienaganny zarobek była szanowana w Okia (domu)  i pomimo więzów krwi z Dynią jej młodszą siostrą traktowała ją jak psa ,również Sayuri w której od pierwszego dnia zobaczyła rywalkę. 

Początkowo dziewczynka wraz z drugą przebywającą tam Dynią, były służkami, podającymi posiłek, wynoszącymi śmieci itd, później z decyzją Mamy (czyli szefowej domu) poszły do szkoły stając się przyszłymi kandydatkami do bycia gejszami. Sayuri swoją szanse zmarnowała przez co przez długie lata była niewolnicą gejsz, choć miała cichą nadzieję,ze kiedyś zostanie gejszą widząc w tym okno by zobaczyć jedyna osobę która wykazała pogodny uśmiech tej małej dziewczynce:


I pewnego dnia do drzwi Okia puka niezapowiedziany gość ,który staje się prawdziwą przyjaciółką i siostrą dla 15 letniej już wtedy Sayuri. Tak naprawdę wtedy dziewczyna zaczyna poznawać kim jest gejsza, zaczęła uczyć się tańca, gry itd. Stając się jedną z najlepszych uczennic pomimo tak krótkiego czasu (kilka miesięcy gdy inne dziewczęta trenowały całe życie by dość do perfekcji). Wkrótce stając się  maiko i pryzmując nowe imię ,wkrótce stając się pełną gejszą, poznając wszystkie uroki i cienie bycia artystką tworząc wyimagowany obraz kolorowego szczęśliwego życia ,pełnego tańca, śpiewu ,gry , przyjaźni i życia w zgodzie z naturą. 
Między czasie obserwujmy pierwszą prawdziwą miłość Sayuri, nieosiągalnego prezesa, który z pewnością nie pamięta małej dziewczynki ze zwichniętą ręką i wielkimi błękitnymi oczami kiedy jest już blisko jak to w melodramatach bywa musiał zniknąć ,obserwujemy pełne gracji Kioto pod wachlarzem kryjącym oblicze wojny, gejszy które porzuciły piękne kimona aby przetrwać, straciły to co było dla nich wszystkim w ramach posiłku i ciepłego koca, nikt nie przypuszczał ,że ten kolorowy świat powróci ,lecz piękne Kioto przemieniło się w miasto którego nikt nie rozumiał ...

Wojna przyprowadziła za sobą amerykańskich żołnierzy którzy postrzegali artystki za zwykłe prostytutki i jednego z takich generałów miały zauroczyć Mameha i Sayuri,lecz jak to w Ameryce bywa wszystko zostało wzięte dosłownie i kolejny melodramat się rozpoczął. 

Kolejny zwrot akcji i dowiadujemy się kto odpowiadał za szczęście Sayurki która mogła uwolnić się od ciążących nad nią długów stając się gejszą. Kto był aniołem i kto znów się nią zaopiekuje ;)


Zakazany owoc - krótka opinia 
Niesamowity film produkcji amerykańskiej, najlepszy jaki dotąd widziałam. To orientalna opowieść o świecie który istniał od wieków,a po raz pierwszy otworzyło się wieczko przez które można było do niego zajrzeć, jak do zaplecza teatralnego, zobaczyć prawdziwe twarze artystów i tym samym ocenić ich grę. Ujrzeć prawdziwe oblicze świata pozornie kolorowego w rzeczywistości okrutnego w którym młode dziewczęta nie zostają gejszami z wyboru ,lecz z przymusu chcąc uniknąć wiecznego przywiązania z osobami które je kupiły i być ich służącą albo być oddana do prostytucji. Lecz kto chciałby o tym pamiętać, a do tego ich zawód służy po to aby stworzyć iluzję idealnego życia ,w którym graja przez całe życie bez miłości,bo gejsze nie mogą kochać tak naprawdę kochała każda, jednak żadna miłość nie wytrzymała ich poświęcenia,aż z czasem  stając się obojętnymi . Tak jak ich 'oprawcy' sprzedający ich jak ziemniaki ,czy to kolejna maska czy prawdziwe oblicze? 

Duchy i zjawy w koreańskiej kulturze


O Koreańskich filmach słów kilka:

Obecna kinematografia nie wysysa swoich scenariuszy z palca,ale opiera się przede wszystkim na mitologii, w której możemy spotkać wiele istot spoza tego świata .Co najciekawsze moty duchów czy zjaw tego pokroju wys. praktycznie we wszystkich gatunkach filmowych ,jest stałym elementem ,choć oczywiście najwięcej takich wątków znajdziemy w thrillerach i horrorach.

Jeśli oglądaliście chociażby jeden wiecie o czym mowa,lecz w przeciwieństwie do amerykańskich horrorów,nie znajdziecie tam niezliczonych litrów krwi,czy przerażających na sama myśl zmasakrowanych zwłok, oczywiście są i takie prymitywne produkcje z podgatunku "gore"jednak nie są to filmy tak popularne jak pozostałe. Jest to przede wszystkim kino dla osób cierpliwych i o wyszukanym guście.

 Istoty z drugiego świata:
Mama - najbardziej groźny demon zapowiadający śmierć oraz czarną ospę

Dzisin i Thosin - duchy ziemi

Susin - duch wody (jezior i rzek)

Kwisin - wędrujące zjawy , najczęściej spotykane na drogach

Torkebi - diabły ,które uprzykrzają ludziom życie,ale nie krzywdzą ich 

Chilsong - bóstwo siedmiu gwiazd z gwiazdozbioru Wielkiej Niedźwiedzicy. Kobiety modlą się do niego o łaskę macierzyństwa. 

Hananim, Hanynim - był najwyższym bóstwem koreańskim, władcą nieba. Znane jako bóstwo niewidzialne i niepoznawalne, manifestujące swą obecność na przykład blaskiem błyskawic, a także odgłosem gromu. W większości domów i świątyń oddawano mu cześć modląc się ze złożonymi dłońmi przed naczyniem ze źródlaną wodą. Hanynim miał za zadanie kontrolować wszystkie uczynki człowieka, nagradzać za dobre, a karać za te złe, to znaczy za takie, które naruszały przyjęte normy współżycia w danym społeczeństwie. 

Horangi - krwiożerczy tygrys, władca gór.

Insam - korzeń życia (żeńszeń), panaceum na wszelkie choroby.

Jong - smok, władca mórz i oceanów.

Kirin - jednorożec, mityczne zwierzę, symbol doskonałości i szczęścia.

Kwanum - mitologiczny człowiek przybyły z gwiazd w r. 2300 p.n.e.

Kwisin - nazwa wędrujących duchów i demonów.

Sansin - bóstwo gór w postaci starca z tygrysem. Modlą się do niego kobiety pragnące mieć syna.

Sonangsin - opiekuńcze bóstwo wioski.

Songdzusin - opiekuńcze bóstwo domu.

Tangun - pierwszy mityczny władca Korei, syn niebianina i niedźwiedzicy przemienionej w kobietę - praojciec koreańczyków.

Toksong - samotny święty, ma przypominać, że prawdy istnienia należy szukać w sobie, a nie w świecie zewnętrznym.

Naruto - adaptacja lisa o 9 ogonach
Osobiście, nie jestem fanką mangi ani anime, kilka razy oglądałam z bratem tę produkcję, ponieważ nie były to początkowe odcinki ,tłumaczył mi ogólną treść i ostatni bieg zdarzeń, opowiedział mi tezo tej legendzie. Przekonałam się wtedy ,ze mam mądrego brata ,bo jak na 9 latka używał bardzo różnorodnego słownictwa,  unikając słów : super,fajne itd. Lecz zastanawiał mnie fakt,jakim cudem pamiętał wszystkie nazwy tych magicznych sztuczek,a tabliczka mnożenia nie chce mu wejść do głowy za Chiny ^^. 

Nie miałam pojęcia,że legenda jest prawdziwa i pochodzi z Korei ,a nie jak mogłabym przypuszczać z Japonii. Lis o 9 ogonach potocznie zwany Kumiho jest jedna z najbardziej znanych i jednocześnie niebezpiecznych istot drugiego świata. Jej charakter odwołuje się do rozpowszechnionej na Dalekim Wschodzie wiary w magiczną moc lisów: w Japonii nazywanych kitsune , zaś w Chinach - huli jing. O ile w tradycji tych krajów, lisy w większości przypadków utożsamiane są z dobroczynnymi mocami, o tyle koreański kumiho uosabia zło.

Kim był/jest Kumiho?

kumiho po transformacji

Nie wiadomo ,od kiedy Koreańczycy zaczęli w taki sposób postrzegać kumiho. Szczególnie,że w wielu starożytnych tekstach słynęły z pomocy ludziom. 

Z dobrej na złą stronę szali:

Wedle pradawnych opowieści i legend, tysiącletni żywot przemieniał rudowłose zwierze w groźnego demona, potrafiącego swobodnie przeobrażać się w niemal każdą istotę -zwykłe w zwodniczo piękne kobiety wabiące mężczyzn. Rzecz jasna, metamorfozie ulegał wygląd zewnętrzny kumiho, zaś jego złowroga lisia natura pozostawała bez zmian. W jednej z koreańskich opowieści pt "Przemiana w kumiho" demon przybrał postać panny młodej, tak łudząco podobnej do prawdziwej, że nawet jej matka nie dostrzegła różnicy. Lisiego demona można było rozpoznać, tylko gdy pozbywał się ubrania. Legenda "Pak Munsu i Kumiho", z kolei opowiadała o spotkaniu tytułowego bohatera z samotną dziewczyną mieszkającą w lesie, która okazała się być ludzkim wcieleniem lisa o dziewięciu ogonach. Chociaż zwyczajowo przedstawiany jest w postaci pięknej kobiety, w "Pannie, która odkryła kumiho w chińskim poemacie" zwierzęcy duch staje się młodym mężczyzną, starającym się podstępem nakłonić dziewczynę do małżeństwa. Jest to jedyny przypadek,kiedy przyjmuję płeć męską.

Pożywienie i proces transformacji:

Tym samym przyjęto,że długowieczny lis ,aby przeżyć musi spożywać serca ludzkie ( coś a.la amerykański smakosz) , dlatego trzymano sie na baczności nie wychodzono w nocy z domów i trzymano się  z dala od cmentarzy.Inna wersja mówi o ty,że żywiły się wątrobami gdyż to ona zawiera ludzką energię. Na tej podstawie powstała opowieśc "Lisie siostry". Twierdzono ,że przybiera on formę pół lisa pół człowieka w czasie pożywiania się. Z czasem doszły do perfekcji w transformacji o mogły przemieniać się w pełni w ludzi. Przybierając formę młodych panien na wydanie wabiły, młodych wybranków i żywiły się ich sercami

Najbardziej zaskakującą wersją, jest ta w której kumiho mogły na stałe stać się człowiekiem i utracić swoje potworne wnętrze. Mógł uzyskać to poprzez powstrzymywanie się od zabijania, inną metodą było przejście na wegetarianizm przez 1000 dni . Teoretycznych metod jest niezliczona ilość ,każda jest coraz bardziej ekstremalna...

Adaptacje filmowe tejże legendy:
Wspominany "Naruto","Smakosz"( horror amerykański), "My Girlfernd is a gumiho!"(koreańska komedia romantyczna) , "Grudge: The Revolt of Gumiho" (koreańska horrory styczna drama) 

 My Girlfernd is a gumiho!

Materiały do tej notki zaczerpnęłam na wiedzy własnej oraz:
http://horror.com.pl/publicystyka/art.php?id=85
http://www.muzykaseka.piwko.pl/niewyjasnionezjawiska/mitologia_koreanska.html
http://greebo.ovh.org/kitkan.html
http://martanaka.blogspot.com/2012/02/my-girlfriend-is-gumiho_23.html

Koreańskie mity

Ostatnio była mowa o legendach ,teraz pora na wszechmocne mity. Jako dziecko kochałam mity i wszelkie antyczne opowieści ze starożytnej Grecji czy Rzymu,potem przerzuciłam się na starożytny Egipt,a teraz z tych lat pozostały mi wyłącznie mgliste wspomnienia...

Przede wszystkim muszę poinformować was o podziale mitów na  grupy.Źródła wiedzy do obu grup są bardzo wąskie, pochodzące ze źródeł chińskich bądź początków Korei:
a) mity założycielskie
b) mity stworzenia

WIĘCEJ O MITACH/MITOLOGII NA BLOGU ZNAJDZIECIE TUTAJ

Podstawowym mitem ,który powinien znać każdy Koreańczyk jest mit o Panu Drzewa sandałowego (coś ,a la znany nam mit o Prometeuszu) , należy do 1 grupy (a) i opowiada o powstaniu cywilizacji i pierwszym królestwie Koreańskim

Mit o Panu Drzewa Sandałowego (bardziej znany pod nazwą :"Tan-guanie") 
Książę Hwanung, syn najwyższego bóstwa niebios – Hwanina i następca jego tronu, mimo swojej boskości, był bezgranicznie zainteresowany ziemią. Martwiły go losy ludzi, gdyż widział na ziemi tylko zło i występek. Zstąpił więc na górę Taebaeksan z trzema tysiącami służących, z którymi zbudował Miasto Boga. Hwanung, jako dobry władca nauczył swych poddanych 360 pożytecznych zawodów i sztuk, były wśród nich rolnictwo, medycyna, stolarstwo, hodowla, rybołówstwo i tkactwo.

Pewnego dnia do Hwanunga przyszli tygrys i niedźwiedzica. Zwierzęta te, widząc rozwój i dobrobyt ludzi zapragnęły stać się jednymi z nich. Poprosiły więc Hwanunga by swą magiczną mocą przemienił ich w ludzi. Hwanung jednak, wiedząc że bycie człowiekiem to nie lada przywilej, postanowił poddać zwierzęta próbie. Kazał im mieszkać w jaskini przez 100 dni i żywić się tylko i wyłącznie czosnkiem i piołunem. Pomimo początkowego zapału i wytrwałości tygrys nie wytrzymał i zbiegł tchórzliwie z jaskini. Natomiast niedźwiedzica dzielnie zniosła trud próby, jakiej została poddana i Hwanung spełnił jej życzenie. Niedźwiedzica została przemieniona w piękną kobietę, którą Hwanung pojął później za żonę. Kobieta – niedźwiedzica urodziła Hwanungowi syna, którego nazwano Tan-gun. Założył on, w 2333 roku p.n.e. na terenie dzisiejszego Phenianu królestwo Choson.

Tan-gun jest mitycznym praojcem narodu koreańskiego, a sami Koreańczycy co roku, dnia 3 października świętują „dzień ustanowienia państwa” jako rocznicę założenia prze Tan-guna królestwa Choson. Samo starożytne królestwo Choson, którego istnienie jest faktem historycznym, istniało do II wieku n.e. kiedy to chiński cesarz z dynastii Han uznał koreańskie królestwo za zagrożenie wschodniej granicy swojego państwa i rozpoczął wojnę.

Ciekawostki:
1. Wśród wątków które pojawiają się w micie, występuje drzewo świata i kosmiczna góra, które tworzą więź między ziemią a niebem. 
2. Tan'guna utorzamia sie z kosmiczną górą
3. Malowidła przedstawiające boga gór można znaleźć w świątyniach na przełęczach górskich i sanktuariach prawie każdej buddyjskiej świątyni. Kapliczki te, zwane są sanshin-gak, poświęcone są bogu gór jako władcy wszystkich gór Korei. Na obrazach często przedstawiany jest jako dziadek z długą białą brodą, siedzący na tygrysie, odpoczywający pod sosną. 

Drugim podstawowym mitem jest historia o Chumongu, który opowiada wyłącznie o założeniu państwa.

Mit o Chumong-u

Wędrując w pobliżu Wielkiej Góry Białej, król Kumwa spotkał Yuhwa (córkę księcia rzeki), która oznajmiła mu, że została zniewolona (na nasze zgwałcona) przez syna władcy niebios, niedaleko Góry Ducha Niedźwiedzia nad rzeką Yalu. Rodzice wygnali ją.Natomiast król zalecił Yuhwa  przebywać w komnacie. Słońce ogrzewało ją,aż stała się brzemienna, a potem urodziła wielkie jajo. Król dawał jajo kolejno psom, świniom, krowom i koniom, te jednak nie chciały zrobić mu krzywdy. Nie będąc w stanie stłuc jaja, Kumwa zwrócił je matce.Dziecko-bohater przebiło skorupkę i wyszło z jaja. Gdy chłopiec miał siedem lat, potrafił sam zrobić sobie łuk, strzały i trafić do celu sto razy pod rząd. Nazywano go Chumong, "Dobry Strzał". Ponieważ budziło to zazdrość jego przyrodnich braci, matka kazała mu uciec. Udało mu się oszukać króla, zabrać mu kilka dobrych koni i z trzema przyjaciółmi uciekał, aż dotarli do rzeki. Chumong zawołał, że jest potomkiem władcy niebios i księcia rzeki. Natychmiast wynurzyły się żółw i ryba i uczyniły ze swych ciał most. Chumong przekroczył rzekę, wybudował stolicę, nazwał swój naród Koguyro, a sam przyjął nazwę Ko.   

Mit o stworzeniu Wszechświata
Opowiada o stworzenie świata, pochodzenie ognia i wody, pochodzenie ludzi, pochodzenie czasu i pochodzenie społecznych i fizycznych bolączek świata. Bohaterem tej opowieści jest Miruk który stwarza on świat i jego mieszkańców. Potem pojawia się Sokka, który wyzywa Miruka na serię prób. Choć Mirukowi zawsze udaje się wyjść z tych prób zwycięsko, w końcu zostawia on świat Sokce, przez co stworzony zostaje nie tylko czas, ale też zaczynają się wszystkie bolączki i utrapienia świata

Mit o Trzech Przodkach Klanów

Mit opowiada o tym, jak przodkowie trzech klanów, którzy nazywali się Jang, Ko i Pu, wyszli kolejno na świat ze skalnego otworu na górskim zboczu. Następnie założyli oni społeczności myśliwych i zbieraczy. Pewnego dnia znaleźli oni unoszącą się na wodzie skrzynię, w której znajdowały się trzy księżniczki, nasiona pięciu zbóż, a także cielęta i źrebaki. Młodzieńcy pojęli księżniczki za żony i każdy z nich założył odrębną społeczność rolników. Z tych trzech małżeństw początek wzięły trzy klany wyspy Dzedzu.

Ciekawostki:
Historia ta została spisana w dziele Korjo-sa (Historia Korjo) w XV wieku.

Materiały zaczerpnęłam z:

http://chomikuj.pl/Binnie/E-book/Legendy*2c+mity*2c+bajki+azjatyckie/Korea*c5*84skie/Mit+o+Tan-gunie*2c+legenda+o+pocz*c4*85tku+Korei,566140959.rtf
http://pl.wikipedia.org/wiki/Mitologia_Korei

Koreańskie legendy

Po odnalezieniu Jangwy i Hongryeon na podstawie której postał film fabularny "Opowieść o dwóch siostrach" więcej o filmie TUTAJ oraz jego dokładną analizę znajdziecie TUTAJ .

Postanowiłam umieścić wpis z różnymi koreańskim historiami. Mi osobiście bardzo się podobają,są zupełnie inne niż nasze polskie legendy, w których chodzi o męstwo ,honor i władzę. Koreańska kultura skrywa wiele tajemnic i obecna kinematografia nie wysysa swoich historii z palca,ale opiera się na dawnych opowieściach ,gdzie możemy spotkać wiele istot z innego świata. Co ciekawe motyw duchów ,zjaw pojawia się nie tylko w horrorach, jest praktycznie stałą częścią wielu gatunków filmowych.

O Jangwie i Hongryeon yeon już pisała,ale poświęcę się i wyskrobie parę słów, ponieważ jest to jedna z najstarszych i najbardziej popularnych legend.


Dawno, dawno temu, w żył sobie mężczyzna imieniem Bae. Pewnej nocy jego żonie przyśnił się sen, w którym spotkała anioł, który wręczył jej piękny kwiat. Dziewięć miesięcy później urodziła piękną dziewczynkę, którą rodzice nazwali Janghwa (Kwiat Róży). Dwa lata później Bae urodziła się druga córeczka, która otrzymała imię Hongryeon (Czerwony Lotos). Niestety, gdy Hongryeon skończyła pięć lat, jej matka zmarła, a ojciec wkrótce wziął sobie drugą żonę. Macocha dziewczynek była brzydka i okrutna. Nienawidziła pasierbic ale ukrywała to uczucie do czasu gdy urodziła Bae trzech synów, jednego po drugim. Od tej pory prześladowała Janghwę i Hongryeon na każdy możliwy sposób, dziewczynki jednak nigdy nie skarżyły się na swój los tak, że ich ojciec nie wiedział o spotykających je okrucieństwach i poniżeniach.
Gdy Janghwa dorosła i zaręczyła się, Bae polecił swojej drugiej żonie przygotowanie ceremonii ślubnej. Tego dla macochy było już za wiele. Ogarnęła ją wściekłość, że oto miałaby wydać na pasierbicę pieniądze należące się jej synowi. Tak uknuła podstępną intrygę: w nocy, gdy Janghwa spała, posłała swojego najstarszego syna by ten podrzucił dziewczynie do łóżka obdartego ze skóry szczura. Następnie z samego rana, gdy wszyscy jeszcze spali, zaciągnęła Bae do pokoju Janghwy, twierdząc, że boi się o swoją pasierbicę, gdyż miała w nocy bardzo zły sen. Odkryła śpiącą dziewczynę i oczom zgromadzonych ukazały się zakrwawione szczątki, które przypominały poroniony płód. Macocha natychmiast oskarżyła Janghwę o złe prowadzenie się i zajście w ciążę przed ślubem. Ojciec uwierzył w to oskarżenie, a Janghwa, nie wiedząc co zrobić, wybiegła z domu, aby skryć się nad stawem w niedalekim lesie. Aby mieć pewność powodzenia swojego planu, macocha wysłała za nią najstarszego syna, każąc by ten wepchnął przybraną siostrę do stawu. Posłuszny matce syn zrobił co mu polecono. Jednak gdy wracał, na drodze stanął mu ogromny tygrys, rzucił się na niego i odgryzł mu nogę i rękę.
Macocha dostała to, czego chciała ale za cenę zdrowia własnego syna. Wściekłość, jaka w niej wezbrała, skierowała przeciw młodszej pasierbicy, odtąd dręcząc ją bardziej niż kiedykolwiek. Nie mogąc znieść traktowania przez macochę i cierpiąc z powodu utraty siostry, Hongryeon postanowiła zakończyć swoje życie; jej ciało znaleziono w tym samym stawie, w którym utonęła Janghwa.

Od tego momentu w wiosce zaczęły dziać się dziwne rzeczy. Za każdym razem gdy przyjeżdżał do niego nowy zarządca, jego martwe ciało było znajdowane już na następny dzień pobytu. Ludzie zaczynali coraz głośniej mówić o tych tajemniczych wydarzeniach, ale nikt nie był w stanie powiedzieć co przydarzało się kolejnym zarządcom i z jakiej przyczyny.
Tak działo się do momentu aż do wioski przybył kolejny zarządca, młody i odważny. Wiedział o śmierciach swoich poprzedników, jednak o własne życie się nie obawiał. I taki, gdy siedział w swoim gabinecie ,czekając na to, co ma się wydarzyć z nadejściem nocy, nagle gwałtowny podmuch zdmuchnął palącą się świecę, a powietrze wypełnił przerażający i ponury dźwięk. Drzwi otwarły się, lecz nikogo za nimi nie było. Dopiero po chwili zobaczył, że stoją w nich dwa duchy zmarłych dziewczynek.
- Kim jesteście i dlaczego zabiłyście poprzednich ludzi, których tu spotkałyście? - zapytał
Odpowiedział mu płacz dziewczynek i wyjaśnienia starszej siostry, że wszystko, czego chcą, to aby ludzie poznali prawdę o tym, co zaszło: że starsza z nich nie była źle prowadzącą się dziewczyną, która popełniła samobójstwo ze wstydu, lecz że została fałszywie oskarżona przez macochę, a następnie zamordowana przez najstarszego z przybranych braci.
- Jak mam wykazać prawdziwość tego, co mówicie? - zapytał
- Idź i zbadaj szczątki, które nasza macocha pokazała ludziom. - odpowiedziała Janghwa, po czym oba duchy się rozwiały.
Gdy nastał poranek, zarządca zrobił tak, jak kazały siostry. Zebrał Bae, jego nową żonę i ich najstarszego syna, i zażądał pokazania płodu, który miała poronić Janghwa. Gdy otrzymał żądane zwłoki, rozciął je nożem i przekonał się, że nie leży przed nim dziecko, lecz szczur. Kara za tak perfidnie spreparowane oskarżenie mogła być tylko jedna: macocha i jej najstarszy syn zostali skazani na śmierć. Ojciec jednak został uniewinniony, gdyż nic nie wiedział o knowaniach swojej drugiej żony i sam był ofiarą jej nieprawości.
Minęły lata i Bae ożenił się po raz trzeci. W dniu ślubu zobaczył we śnie swoje córki, które powiedziały, że teraz, gdy sprawiedliwość się dokonała, chcą do niego powrócić. Dziewięć miesięcy później trzecia żona Bae urodziła dwie dziewczynki. Rodzice nazwali je Janghwa i Hongryeon, otoczyli wielką miłością i od tego czasu żyli długo i szczęśliwie.

O tym dlaczego szczury i koty nie darzą się sympatią ;)

Pewnego dnia Szczur wrócił ze spotkania z Buddą i odwiedził Kota.
- Co się stało? Dlaczego tak szybko wróciłeś? - zapytał Kot.
- Mam wiadomość. Wszystkie zwierzęta mają przyjść jutro do świątyni złożyć hołd Buddzie i przywitać Nowy Rok. By uhonorować dwanaście zwierząt, które dotrą pierwsze, Budda postanowił nazwać znaki zodiaku ich imionami.
- Zatem wyjdźmy jutro o świcie - zaproponował Kot.
- Zróbmy tak - zgodził się Szczur i poszedł powiadomić inne zwierzęta.
Kot pomyślał:
- Przybędę na miejsce wcześnie i pierwszy znak zodiaku powinien być nazwany moim imieniem.
Krowa pomyślała:
- Powinnam wyjść najwcześniej, bo poruszam się bardzo powoli.
    Nastała noc i Krowa wyruszyła w drogę. Zauważył to Szczur i wskoczył jej na grzbiet. Zapomniał o spotkaniu z Kotem. Inne zwierzęta też widziały Krowę tej nocy i poszły w jej ślady. Tylko Kot czekał na Szczura do świtu. Krowa wędrowała całą noc i przybyła najwcześniej do przybytku Buddy. Niestety brama była jeszcze zamknięta i czekając przed drzwiami, Krowa zapadła w sen. W międzyczasie nastał dzień i jak tylko brama została otwarta, Szczur zeskoczył z grzbietu Krowy i wszedł do środka, by pierwszy pokłonić się Buddzie. Krowa pokłoniła się druga. Następnie przyszedł Tygrys, Zając, Smok, Wąż, Koń, Owca, Małpa, Kogut, Pies i na końcu Świnia. Wszystkie dwanaście zwierząt złożyło hołd Buddzie i przywitało Nowy Rok. W tym czasie Kot postanowił nie czekać dłużej na Szczura i poszedł sam. Gdy dotarł na miejsce, znaki zodiaku zostały już nazwane.
- Szczur mnie oszukał! - krzyknął wściekle Kot.
    Od tej pory koty nie lubią szczurów

Legenda za czasów panowania króla Myeongjong (1545 -1567 ).

Bohaterkę tej historii jest Arang, córka delegata królewskiego na region Miryang. Pewnej nocy udała się ona do pawilonu Youngnamru, wraz ze swoją opiekunką, by poobserwować księżyc. Towarzysząca dziewczynie kobieta była jednak w zmowie z jednym ze sług władcy Miryang, który chciał za wszelką cenę posiąść Arang. Kiedy opiekunka wykorzystując chwilę nieuwagi swojej pani uciekła z pawilonu, dziewczyna została sama z nagle wyłaniającym się z zarośli gwałcicielem. Arang nie miała zamiaru się poddać, zaciekle broniła się mówiąc, że raczej woli umrzeć, niż oddać swoją cnotę. Sługa zatem zamordował ją, a ciało ukrył w bambusowym lesie. Opiekunka przed swym panem skłamała, iż jego córka została porwana. Ojciec natomiast bezskutecznie przez wiele miesięcy poszukiwał ukochanej córki, aż w końcu ze złamanym sercem powrócił na dwór królewski do Seulu, gdzie zmarł. Król zastąpił swego sługę w mieście Miriyang kolejnym delegatem. Jednak jakaś ponura klątwa ciążyła nad tym prestiżowym stanowiskiem. Każdy z kolejnych delegatów umierał w niewyjaśnionych okolicznościach. I tak mijały lata. 

Pewnego razu do miasta przybył podróżnik, który zmęczony długą wędrówka, zasnął w pawilonie Youngnamru. Przyśniła mu się piękna kobieta w bieli, którą była Arang. Dowiedział się od niej o okolicznościach jej śmierci, a także o tym, iż bezskutecznie szukała pomocy u delegatów, którzy na jej widok umierali ze strachu. A ona chciał, by pomszczono jej śmierć. Podróżnik zapytał ją, czy wie kto dopuścił się tego haniebnego czynu, ale Arang tylko pomachała czerwoną flagą i znikła. Przejęty realizmem snu i tragiczną historią pięknej Arang postanowił odnaleźć zabójcę. Objął wiec stanowisko delegata w mieście i wydał rozkaz, by dostarczyć mu listę osób nazywających się Ju Ki (czerwona flaga). Wkrótce odnalazł sprawcę, a ten wskazał miejsce gdzie pogrzebał nieszczęsną Arang. Gdy ją odgrzebano okazało się, iż ciało nie uległo rozkładowi, a dziewczyna trzymała sztylet mocno przy piersi. Delegat wyjął z rąk Arang sztylet, a wtedy ciało w okamgnieniu rozsypało się na kawałki. Dla upamiętnienia tej legendy postawiono pawilon Arang, a każdego roku szesnastego dnia czwartego miesiąca kalendarza lunarnego, wybierana jest młoda dziewczyna z miasta, która daje występ w pawilonie Arang, by upamiętnić tragiczne losy dzielnej córki królewskiego delegata. scena z dramy Arang and the Ministrate


O lisie o 9 ogonach :


 "Przemiana w kumiho
Demon przybrał postać panny młodej, tak łudząco podobnej do prawdziwej, że nawet jej matka nie dostrzegła różnicy. Lisiego demona można było rozpoznać, tylko gdy pozbywał się ubrania. 

 "Pak Munsu i Kumiho",  z kolei opowiadała o spotkaniu tytułowego bohatera z samotną dziewczyną mieszkającą w lesie, która okazała się być ludzkim wcieleniem lisa o dziewięciu ogonach. Chociaż zwyczajowo przedstawiany jest w postaci pięknej kobiety

w "Pannie, która odkryła kumiho w chińskim poemacie" zwierzęcy duch staje się młodym mężczyzną, starającym się podstępem nakłonić dziewczynę do małżeństwa. Jest to jedyny przypadek,kiedy przyjmuję płeć męską.

WIĘCEJ O KUMIHO ZNAJDZIECIE : TUTAJ


O tym skąd biorą się motyle i co oznaczają ;]

Dawno, dawno temu żyła pewna młoda dziewczyna, która jak to było w zwyczaju została zaręczona z młodym nieznanym sobie nigdy wcześniej  mężczyzną. Niestety jej narzeczony nie miał dobrego zdrowia i  zmarł zanim jeszcze zdążono przygotować ceremonię zaślubin. Wybranka więc została młodą wdową. Co dzień rano i wieczorem odziana w białe, żałobne szaty udawała się w rozpaczy nad mogiłę zmarłego. Okrążała ją kilkakrotnie i gorzko płacząc wzywała jego imię. Mówiła:
- Pewnego dnia spotkamy się na tamtym świecie, ale czy nie zechcesz mnie już teraz przyjąć do swej mogiły ?

Któregoś dnia, jak zwykle udała się ze służącą na grób narzeczonego. Wciąż rozpaczała ,gdy nagle mogiła rozwarła się. Niewiele myśląc dziewczyna wskoczyła w nią. Przerażona służąca starała się powstrzymać swoją panią. Wszystko jednak działo się tak szybko, że zdążyła jedynie pochwycić kraj jej białej sukni i mogiła znów się zamknęła. Biały materiał zmienił się w okamgnieniu w mnóstwo drobnych kawałeczków, a z nich powstały motyle, które odleciały w dal.
Podobno wszystkie motyle, które znamy dziś, unoszące się nad łąkami, polami i parkami pochodzą od tamtych, które powstały ze skraju białej sukni wdowy.
Na razie tyle, w planach mam zakup książki o tej tematyce,więc jeśli natknę się na coś ciekawego zaraz dam wam znać :)

Materiały do tej notki zaczerpnęłam z :
http://www.neijia.net/neijia/inwestycja_48.html
http://lostinseuol.blogspot.com/2012/07/dlaczego-koty-nie-lubia-szczurow.html
http://hallyu-thekoreanwave.blogspot.com/2012/07/legenda-o-motylach-d.html
http://horror.com.pl/publicystyka/art.php?id=85

środa, 30 stycznia 2013

To Anyone !

To pierwszy girlsband który polubiłam, drugi zespół koreański tuż po BB, moją szczególną uwagę przyciągnęła Dara w klipie do piosenki promującej telefony "Lollipop"Po krótce:
2NE1 czytane jako To Anyone,miało początkowo nazywać się po prostu twenty one ('21'),ale ponieważ,nazwa ta była już zajęta, stworzono tę kombinację która ma oznaczać: New Evolution of the 21st Century ;) Zespół został założony w 2009 roku przez wytwórnię YG Entertainment . Do ostatniego momentu członkinie były nie znane,każda z nich trenowała przez kilka lat by stać się materiałem na 'gwiazdę'. Wiele poświeciły ku temu,ale o tym zaraz. Tworzą zarówno hip-hopowe kawałki jak "Clap Your Hands" ,"Fire",typowo elektroniczne "I AM THE BEST", "Please don't go" czy "Can't Nobody" jak i spokojne ballady takie jak "It Hurts", "You and I", "Lonly" czy "Ugly".

Członkinie:
Sandara Park ,wys pod pseudonimem DARA. 
Stanowisko w grupie:wokalistka, raperka
Oraz modelka Etude i Clio

Urodziła się 12 listopada 1984 roku w Busan ,mieście położonym w Korei Południowej. Kilka lat po jej narodzinach w 1990 roku przyszedł na świat jej młodszy brat (obecny członek zespołu MBLAQ) Park Sanghyun znany bardziej jako Thunder. Gdy byli mali ich ojciec założył firmę na Filipinach,na ten czas zamieszkali z dziadkami,a po niedługim czasie ojciec sprowadził ich do Filipin. Tam poznała ówczesną gwiazdę reality show coś jak nasz Idol,która namówiła ja do spróbowania swoich sił w następnej edycji. Bez najmniejszych problemów znalazła się w programie i doszła do finału,nie wygrała,ale zajęła drugie miejsce tym samym została przyjęta do Star Magic który pomagał w rozwoju i promocji młodych twarzy, dzięki temu wystąpiła w kilku reklamach, była gospodynią kilku programów telewizyjnych ,w tym jednym dla nastolatków. Udział w nich pomógł jej do rozpoczęcia kariery muzycznej: wydała 1 płytę, zawierająca 6 piosenek .Album był wielkim hitem, dostał podwójną platynę. Oprócz kariery wokalnej , rozpoczęły się jej pierwsze zmagania w produkcjach filmowych zagrała w kilku operach mydlanych i kilku pełnometrażowych produkcjach m.in "Can this be love". W 2007 roku nastąpił nieoczekiwany powrót Sandary do swoich rodzinnych stron, niedługo po tym została przyjęta do wytwórni jako trainee. Zanim zadebiutowała w 2NE1 wystąpiła gościnnie w teledysku GUMMY wraz z TOP-em z big bang pt "I'm Sorry" .Co ciekawe w 2012 powstała druga wersja tejże piosenki i teledysku - japońska,ale już Dara w niej nie wystąpiła ,lecz sam TOP.Park Bom, wys pod pseudo. BOM
 stanowisko w grupie: wokalistka

Urodziła się 24 marca 1984 r.w stolicy Korei Południowej ,w Seulu.Ma starszą siostrę która również zajmuje sie muzyką, gra na wiolonczeli. W czasie japońskiej trasy koncertowej NOLZA,zagrała akompaniując BOM przy piosence "YOU AND I" w czasie której Bom miała na sobie suknie ślubną.  Jako nastolatka wyemigrowała do Stanów zjednoczonych gdzie została,aż do studiów psychologicznych. Przez jakiś czas mieszkała w Bostonie po czym przerwała edukację ,wróciła do Korei w ramach przesłuchań w 2005 roku. Po 3 latach została trainee, jej siostra w wywiadzie wspomina ten czas bardzo traumatycznie. Bom próbowała 3 razy zanim została przyjęta, przepłakała w tym czasie wiele nocy i nie raz traciła siły,by próbować dalej. Początkowo w planach wytwórni miała wystąpić jako solistka, przed debiutem wystąpiła w kilku klipach i udzeiliął swojego głosu do kilku piosenek m.in "We belong together" coveru Marii Carey z big bang czy 'Forever with You' z big bang, w tym również reklamach ( Lee Hyori "Anystar" promujacej telefony Samsunga ). Po jakimś czasie wytwórnia zrezygnowała z pomysły solistki i postanowiła ,ze stanie sie jedną z członkiń girls'banduGong Minjy znana bardzije jako MINZY 
stanowisko w grupue: raperka,tancerka,wokalistka

Przyszłą na świat 18 stycznia 1994 roku w Seulu, od wczesnych lat s zaczęła interesować sie tancem, pewnego dnia ktoś ją nagrał a wideo umięścił w internecie. Prezes YG był zachwycony i od razu postanowił ,ze przyjmie Minzy, pocz. mieli w planach,ze zadebiutuje z inną podopieczną YG,niestety plany te rozeszły sie w pył ponieważ ta osoba zmieniła wytwórnię. Co ciekawe babcia Minzy: Gong Okjin była bardzo znaną tancerką,odeszła w 2012 roku. Jest najmłodszą członkinią zespołu, w czasie debiutu miała 16 lat tym samym jest Manknae zespołu.


Lee Hae Rin wys.pod pseudo. CL
stanowisko w grupie :LIDER, wokalistka,raperka, DJ

Urodziła się 26 lutego 1991r w Korei Płd.Z powodu pracy rodziców często się przeprowadzała,dlatego płynnie mówi w kilku językach w tym :japońskim,angielskim i francuskim. W 2007 roku stała się trainne w YG Faimilly. Podobnie jak Bom pocz. w planach wytwórni miała zadebiutować jako solistka. Swój głos użyczyła w 2 piosenkach chłopaków z Big bang "A good man " i "Hot Issus".

Debiut:
Po kilku latach bycia treinne, Prezes Jang ogłosił skład zespołu ,w ostatniej chwili dodając jeszcze do niego DARE. Debiut miał miejsce w 2009 roku. Pierwszym singlem była piosenka promująca telefony LG z serii Cyon,piosenka i MV zostały nagrane wraz z Big bang. Pomimo,że piosenka nie została singlem, otrzymała wiele miejsc na przeróżnych playlistach muzycznych, a kilka lat później dzięki wytrwałości fanów i wielu próśb kierowanych do wytwórni piosenkę wykonano po raz pierwszy na żywo podczas koncertu YG Familly.
Pierwszym debiutującym singlem było "Fire" utrzymany hip-hopowo-electrowym stylu. Został wydany w dwóch wersjach;
Space version

Street version
Co wyjątkowego jest w dziewczynach 2NE1?
Myślę,że przede wszystkim prawdziwy talent. Minzy jest mistrzynią parkietu ,nie ma też zarzutów do potępienia jej wokalnie, CL ma prawdziwą smykałkę do rapowania oraz potrafi wyciągnąć  wysokie dźwięki  natomiast Dara i Bom to śliczne damy w tym girlsbandzie które potrafią nie tylko pięknie się uśmiechać: BOM ma niespotykany mocny głos,a Dara również umie udowodnić na co ją stać ;)

Dyskografia
Do tej pory 2NE1 wydało 3 pełne albumy :1st "To Anyone" oraz 2 relacjonujące występy na żywo z koncertów :"NOLZA" oraz najnowszej "NEW EWOLUTION in Seul". Oprócz tego 3 mini albumy oraz 16 singli ;)

Kilka moich ulubionych klipów :
Gościnnie wystąpił model i aktor Lee Soohyuk, o którym pisałam TUTAJ

Sukces:
2NE1 zostało dobrze przyjęte,od razu zyskało wielu fanów. Zespół zdobył wiele nagród ponad 47 nagród na przełomie 4 lat,to naprawdę dużo! Wielokrotnie uczestniczył w wielu programach rozrywkowych. Jest też jednym z azjatyckich zespołów mocno zaprzyjaźnionych z Jeremmym Scottem ,który projektuje ubrania dla Adidasa. Dziewczyny są głównymi twarzami promującymi firmę ADIDAS. Wielokrotnie występowały w ubraniach czy obuwiu tej marki podczas koncertów, często widywane są też w nich poza sceną. Występiły w ostatniej reklamie ADIDAS-a :


 zdjęcie zrobione podczas nakręcania reklamy Adidas All Orginals

z Jeremym i jego odlotowymi kreacjami.Spodnie Dary są bardzo charakterystyczne...

Współpraca
wielokrotnie 2NE1 przed debiutem i po wys. gościnnie w róznych utworach przde wszystkim podczas koncertów YG, ale też poza nimi np. do piosenki paringu GD&TOP - Oh yeah:podczas koncertu YG

Poza granicami Azji
W 2012 dziewczyny wyjechały do Londynu by nagrać piosenkę wraz ze słynnym raperem Will.I am-em przy okazji poznały całe Black Eyed Peace oraz zwiedziły nowy kraj. Wynikiem ich pracy jest klubowy kawałek : "Take the world on". Jednak nie wzbudził on przewidzianego większego sukcesu. 

Rok 2012 był dla dziewczyn przełomowy po 4 latach na rynku muzycznym rozpoczęły swoja pierwszą i z pewnością nie ostatnią światową trasę koncertową pt :" NEW EWOLUTION"

DJ CL XD

niezapomniany dla tego chłopaka występ Dary do piosenki "Kiss"

A Jak wam podobają się dziewczyny z 2NE1?

Materiały do tego posta zaczerpnęłam z wiedzy własnej oraz STĄD - tutaj znajdziecie też najnowsze newsy o dziewczynach :]

wtorek, 29 stycznia 2013

"Opowieść o dwóch siostrach" recenzja

Czy można uwolnić się od przeszłości?

Jeden z moich ukochanych filmów, pierwszy obejrzany prze mnie horror psychologiczny oraz pierwszy film z moją ulubioną aktorką Geun-Young Moon <3

od lewej Geun-Young Moon i Su-yeung Lim

Opis:
 Film na motywach starej koreańskiej legendy, budzi skojarzenia z klimatem baśni braci Grim. Dwie siostry wracają do domu rodzinnego po długim leczeniu w zakładzie psychiatrycznym, po samobójczej śmierci ich matki. Okrutna macocha źle je traktuje i nie wierzy w ich wyleczenie, a ojciec całkowicie się jej podporządkował. Wkrótce w domu zaczną się dziać zjawiska nadprzyrodzone... 

To jedna z tych produkcji, którą zapamiętuje się na długi długi czas. Wyjątkowy film o dumie, poczucie winy,stracie i niepojętej miłości. Film przedstawia nam życie dwóch sióstr Su-mii ( w tej roli Su-yeung Lim) oraz Su-yeon (Geun-Young Moon) po powrocie do domu po długim leczeniu. Spowodowanym tragiczna śmiercią matki. Dziewczęta od początku trzymają się razem, Su-mii troskliwie opiekuje się siostra przejmując rolę matki której zabrakło,a na jej miejsce pojawiła się jej była opiekunka macocha. Działa paraliżująco zarówno na siostry, szczególnie na młodszą z nich jak i na widzów. Jej sztuczne i zarazem niefortunne w wielu sytuacjach zachowanie wprawia w zakłopotanie. Do tego nieobecny ojciec, który nie zwraca uwagę na ekscesy partnerki,ani na zachowanie córek. wydaje się być gdzieś poza tym wszystkim, w rzeczywistości bardzo się martwi ,lecz nie umie tego wyrazić ani znaleźć nici porozumienia z Su-mii o którą martwi się najbardziej. Tymczasem w domu zaczyna dochodzić do dziwnych sytuacji, zwierzęta umierają i nawet nieobecny ojciec zauważa,ze coś jest nie tak.  Czy to aby na pewno istota spoza tego świata? Ile można wybaczyć? Ile poświęcić ,aby uzyskać to czego się pragnie,czy można iść po trupach dążąc do własnego szczęścia? Ile można sobie wybaczyć? Pogodzić się ze strata najbliższych, dość do zgody z kimś z kim toczyło się wojnę. I najważniejsze,czy można uwolnić się od przeszłości?
Ten dramat, zarazem horror psychologiczny stawia nam wiele pytań, na które możemy odpowiedzieć sobie po seansie. Ta niezwykła opowieść wzbogacona o wybitne aktorstwo 20 letniej  w czasie kręcenia Su-yeung Lim i 13 letniej Geun-Young Moon, niesamowitym zdjęciom w żywych wyrazistych kolorach oraz przepiękną muzyką Byung woo Lee który zajął się ścieżką dźwiękowa.Jest to jeden z najbardziej pogmatwanych scenariuszy jakie dotąd widziałam ,wypełniony symboliką co zmusza do ciągłego wpatrywania siew ekran i stopniowego łączenia faktów jako kawałków rozsypanki,aby stoczyć jednolita historię. Przepiękny film o zaskakującej fabule i zakończeniu  Pomimo końcowych ujęciach które maja pomóc w odbiorze, jest to jedna z najtrudniejszych produkcji  dlatego postanowiłam przeanalizować film ,post z analizą możecie znaleźć TUTAJ . Gorąco polecam moja ocena 10/10 nic dodać nic ując. Uważam ,że  każdy k-popowicz powinien poznać te produkcję,ale zachęcam również do tego wszystkich którzy lubią seanse wnoszące coś do naszego życia  oraz ludzi lubiących pogmatwane historie czy horrory ;)


Oglądaliście "Opowieść.." jak wam się podobała ,czy przewidzieliście koniec?