poniedziałek, 28 stycznia 2013

Koreańskie programy rozrywkowe cz.1

Każdy kraj na w miarę ucywilizowanym poziomie życia, posiada swoje 'widzi mi się  pod różna postacią. Reklamy,seriale nie są dla nas czymś obcym,różnią się zwykle obsadą, rzadziej treścią .Co do typowych polskich programów rozrywkowych większość z nich jest ,że tak powiem między narodowa np. "Milionerzy" (dla ścisłości to teleturniej ) czy "Master Chef". Choć do najbardziej popularnych należą "Tańce z gwiazdami/na lodzie", "must be the musisc", "X-factor", "Mam talent" itd. wszystkie są sprowadzone z poza granicy.

W Korei jak również i u nas, największą furorę robią programy rozrywkowe. Większość skupia się na znanych osobach,

Opisze tu kilka najbardziej popularnych:

a) 1 NIGHTS,2 DAYS ( kanał KBS2)



Słowem wstępu:
Ze względu na pracę ,obywatele Korei nie maja za wiele czasu na rozrywki w tym również celebryci  1 noc, dwa dni w dosłownym znaczeniu (ze względu na czas pracy przez 5 dni w tygodniu) ,ma na celu krótki odpoczynek w trakcie którego uczestnicy podróżują po całym kraju zwiedzając jego najpiękniejsze miejsca , poznając nowe przysmaki tym samym wzbogacając swoje wspomnienia z wycieczki ;]

Szczegóły 'techniczne': 
W każdym emitowanym odcinku bierze udział  5 osób oraz prowadzący Kang Dong Ho (do 2011).

Przez kontrowersje związane z oskarżeniem prowadzącego o oszustwa podatkowe, Kang Dong zrezygnował z udziału z show w 2011 roku. Pierwsza transmisja odbyła się  5 sierpnia 2007 rok. Program jest jednym z 3 emitowanym w soboty, jest często porównywany z "Good Sunday's Family Outing" emitowanym przez SBS oraz "Inifity Chalange" emitowanym przez MBC. Co najciekawsze w programie czynny udział bierze ekipa filmowa, która jest widoczna w zmontowanym materiale i puszczana na antenie, co jest wielką różnicą pomiędzy koreańskimi,a polskimi programami rozrywkowymi.Obecnie jest to jeden z najbardziej lubianych programów górujących w przeróżnych rankingach.


Fabuła
Treść skupia się na przeróżnych grach podzielonych na bogate i biedne jedną z nich jest Bok Bul Bok Game (tłum. błogosławieństwo - przekleństwo - błogosławieństwo) . w której duże znaczenie maja wyniki innych gier, takich jak "Kung Kung TA" (쿵쿵따), gry, gdzie osoba mówi słowo, które nie istnieje, a następna osoba musi podjąć nowe słowo, które nie istnieje z zakończeniem na tę samą literę lub proste gry, takie jak żonglerka piłki. Pierwsze trzy osoby, które tracą grę otrzymują karę, takich jak picie słonej wody lub sos sojowy lub jedzenia inne dziwne potrawy. Na przykład, "Buldak-sos" (불닭 소스), "Wasabi" (고추 냉이), "Ocet" (식초), itd. Jeśli uda im się przekazać swoją karę, są w stanie uniknąć nocowania na zewnątrz lub otrzymują żywność i nagrody automatycznie, jednak zdarza się to sporadycznie.Na  podstawie całokształtu rozgrywek decyduje się o tym kto może nocować w luksusie ; kto będzie mógł zjeść smaczny posiłek ,a kto nie.

Innymi powtarzającymi się elementami programu są m.in:

 Poranna piosenka (Wake up song) - jak można wywnioskować ma na celu wybudzenie uczestników ,aby rozpoczęli swoją 'misję'.Początkowo była to piosenka kłus "Proszę Endure" lub "Baemida" ("To Snake"), która jest śpiewana przez Kim Hye Yeon . W późniejszym czasie remixowano je, łączono czy dodawano do nich głosy ekipy filmowej czy nowych uczestników.

 Jesienny konkurs czytania (Autumn reading competition) - kto go przegra musi spać na zewnątrz 

Obóz szkoleniowy - ciężkie lato i zima (Severe summer and winter camp training) - w czasie podróży przeprowadzano szkolenia ,w których uczestnicy musieli wykazać się samodzielnością i wytrzymałością (głównie fizyczną) poprzez rozkładania własnych namiotów, jazdy samochodem z otwartym dachem w zimie czy bez klimatyzacji podczas gorącego lata.

Podróże Freestyle ( Freestyle trips ) - mają na celu wybranie lidera/przywódcy który musi zaaranżować zabawy,aby innym uczestnikom nie doskwierała nuda. Jest to odpowiedzialna rola.


b) INIFITY CHALLANGE (MBC)



Słowem wstępu:
Tłumaczony jako nieskończone wyzwanie (ze względu na mnożące się przed uczestnikami zadania). Jest uznawany za pierwszy koreański program reality show w historii telewizyjnej, choć jego pierwsza emisja przypadła na listopad w 2009 roku wiec wcale nie tak dawno. Jednak popularność którą posiada jest niesamowita. Wyzwania są często głupie, absurdalne, lub niemożliwe do osiągnięcia, więc program ma na aspekcie satyrycznego show komediowym, a nie bardziej standardowym opierającym się wyłącznie na rzeczywistości. Pomimo tego, wymaga od uczestników dużego wysiłku np. fizycznego.

Segmenty programu:

"Jimotmi" - Jimotmi - 지켜 주지 못해서 미안 하다 (Jikyeojuji motaeseo mianhada), co oznacza "Niestety nie mogłem patrzeć na ciebie." W tym segmencie, członkowie 'urządzają' figle dla siebie nawzajem by sprawdzić wzajemną reakcję przy spoglądających znienacka kamerach.


"News Muhan" - jest to dziennik prezentujący fragmenty opowiadań, w którym możemy znależć informacje odnośnie róznych zdarzeń, w których brali udział wszyscy bądż część członków.  Jako Yoo Jae-seok, moderator tego dziennik, mówi, na początku każdego odcinka czasu, segment jest "tylko dla zabawy", a nie skupia się na prawdzie sprawozdań. Od sezonu 4 segment ten stał się bardzo rzadkim dodatkiem programu ipo to by bardziej skupiać się na rzeczywistych wydarzeniach z życia gospodarzy, zachowując równowagę pomiędzy faktami i humoru :)


"Muhan Theatre" - Członkowie Muhan Dojeon (inaczej członkowie programu)  musza przedstawić krótkie przedstawienie Conte (krótkoterminowe komiczne historie).

"Proszę być ..." ( Please be -seria) - Ten segment został wprowadzony zaszczepić wspólne zasady dla wszystkich członków (niezależnie od ich znaku, "egoizmu"). "" Proszę, przyjdź wcześnie "" (Korean: 일찍 와주길 바라) i "" Proszę być przyjazny "'(친해 지길 바라) itp.

"Ah-Ha" - koreańskia gra, w której jedna osoba mówi słowo, a następna osoba musi powiedzieć, te słowo do tyłu. Na przykład, "Mu-han-do-Jeon" (nazwa tego programu w języku koreańskim) byłoby "Jeon-do-han-mu". Segment ten miał swoją premierę w 2. sezonie (Muhan Dojeon - Master Quiz) i pojawia się sporadycznie.

"Ha & Su" - komedia sytuacyjna (sitcomu, koreański: 주간 시트콤 "하와 수") prowadzona przez Jeong Jun-ha i Park Myeong-su. W każdej scenie, uczestnicy muszą kłócić się z sobą o drobnych sprawach.


"Ukryta kamera"( Hidden Camera ,Korean: 몰래 카메라) - jak nazwa wskazuje na ukryte gdzie nei gdzie kamery rejestrujące naturalne zachowania które często doprowadzają do wymyślnych i zabawnych sytuacji.

"One-flash Telepathy" - po wysłuchaniu słowa, który zostało wypowiedziane w kabinie produkcji, każdy członek przedstawia gest, że wierzy, najlepiej przedstawia to słowo. Wygrać rundę można tylko wtedy jeśli  sześciu członków( wszyscy) wykonać ten sam gest i zmierzyć się z kary, jeśli tak nie jest.Oryginalny domniemanym celem tego segmentu było zjednoczenie umysłów członków. Narracja głosowa dla tego segmentu (w tym "Ah-ha") została wykonana przez sodowym Gyeong-Eun, który służy jako spikera na MBC i ostatecznie poślubił Yu Jae-Seok.



Reklamy telewizyjne (Television Advertisements ) - Zadaniem gospodarzy jest stworzenie kilka satyrycznych koreańskich reklam telewizyjnych. Na przykład, Jeong Jun-ha przeprowadził parodię Neutrogena  Nowej Kaledonii oraz HAUZEN przez Samsunga. Na podstawie tych reklam powstały kalendarze. W ciągu 2009- 2011 roku stworzono serię unikatowych kalendarzy ,a wszystkie zarobki z ich sprzedaży przekazywano na cele charytatywne.

Jakie grupy wystąpiły w Infinity  Chalange?
Między innymi:  Big Bang, MBLAQ, KARA, Epik High czy 4 Minute ;)

zdjęcie promujące odcinek z Big Bang

c) Strong Heart (SBS) 



Krótko i na temat:
Tytuł przetłumaczyłam jako "Wytrwałe serca" pasuje mi to bardziej niż silne serca. Jest to typowy program Talk Show który ma na celu doprowadzić widownie do płaczu bądź śmiechu. Udział bierze 20 osób, których zadaniem jest opowiadać " ciężkie/silne " historie ze swojego życia, tym samym spełniając cel programu ;]. Wiele uczestników daje przyzwolenie na wgląd na ich życia będąc trainne (życie z sprzed debiutu) . Tym samym fani mogą lepiej 'poznać' swoich ulubieńców. Sęk programu tkwi w tym,ze poprzez toczące się rozmowy na wierzch wychodzi wiele ciekawych i zabawnych sytuacji które miały miejsce w ich życiu. Tego tyczy się właśnie segment który jest stałą częścią programu albowiem :

Boom Academy ( ciekawe wybryki) , którego nazwa została zmieniona w 2009 roku po odejściu dyrektora akademii Boom który podjął się służby wojskowej. Do 2011 roku tymczasową nazwą była Teukigayo lub Teuk Academy na część nowego prowadzącego Lee Teuk-a.

d) RUNNING MAN (SBS) 

Krótko i na temat:
Jest to jeden z  Talk Show,jego nazwa tłumaczona jest na 'uciekającego mężczyznę'. Program opiera się na szeregu rozmaitych misji ,aby wygrać końcową rozgrywkę w wyścigu ;] Misje nie mają określonego schematu. A w programie bierze udział 7 uczestników

Na razie tyle,by nie przyćmić wam zbyt tej wiedzy ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz